Archiv

 • Zámecký park (Hague mini motion-cam)

  První pokusy se steadicamem Hague mini motion-cam. Toto video vzniklo celkem narychlo pospojováním pár mých prvních testovacích záběrů se steadicamem. V některých záběrech je vidět mírný pohyb nahoru a dolu způsobený mými kroky. Toto lze ale docela dobře regulovat chůzí „na kačera“, ale je to docela namáhavé a přišel jsem na to až později :) Musím si to zkrátka více osahat. Jinak ale steadicam funguje myslím opravdu dobře, záběry nejsou vůbec roztřesené. Občas mi sice ulítne zabíraný objekt pryč ze záběru, ale to chce cvik :) Jediným trochu neduhem tohoto steadicamu (který jsem ale trochu eliminoval umělým zvýšením zátěže foťáku), je ne příliš kvalitní ložisko, přesněji úhlový kloub. Mohlo by být více klouzavé. Už jsem ale projížděl web a dalo by se nahradit i jiným :)  Přece jen to není steadicam Merlin za 20 tisíc

  22.09.2010 – Zámecký park from qendorf on Vimeo.

  Zář 29th, 2010 | Kategorie Hardware, Videa, Zajímavosti z okolí
  Tagy:
 • Hague mini motion-cam

  Po menším hledání a zkoumání videí na youtube a vimeu, jsem se rozhodl, že si pořídím svůj vlastní steadicam, aby videa přece jen dostali lepší „look“ :) Nakonec jsem zvolil Hague mini motion-cam (e-shop). Je vhodný pro malé videokamery, které váží od 0,3 do 0,8Kg (případně je možno použít i těžší s korektorem váhy). Doporučuju prohlédnout videa na stránce produktu.

  Hague mini motion-cam

  Osobně mám jen malý kompakt Sony HX5V, který nedosahuje ani minimální požadované váhy 0,3Kg pro tento steadicam a navíc nemá otvor pro stativ v těžišti přístroje. Proto jsem si k tomuto steadicamu objednal jak korektor váhy – MINI MOTION-CAM BALANCE CORRECTION PLATE, tak i korektor těžiště  - MINI MOTION-CAM WEIGHT CORRECTION ADAPTOR.  Ovšem kvůli ještě lepší stabilitě, je dobré mít kameru co nejtěžší (i kvůli větru). Provedl jsem proto ještě trošku „tunning“ – viz foto :)

  hague MMC

  Hague mini motion-cam "tunning"

  Pokud si tento steadicam někdy pořídíte, rozhodněte se řiďte při vyvažování podle tohoto videa. Je důležité dát poprvé na vyvažovací rameno co nejvíce zaváží a nejprve vycentrovat těžiště steadicamu. Nahoře můžete korigovat směr dopředu dozadu, dole pak lze vyvažovat do stran. Pokud však vaše kamera přepadává výrazně nalevo nebo napravo, je dobré použít právě  MINI MOTION-CAM BALANCE CORRECTION PLATE. Výrazný posun spodního závaží na jednu nebo druhou stranu, totiž není to pravé pro výbornou stabilizaci.

  Pokud se vám tedy s maximálním závažím povedlo kameru dostat do přesně vodorovného stavu, chytněte druhou rukou steadicam za vyvažovací rameno, nakloníte jej doprava nebo doleva a pustíte. Pokud se kývá, je na rameni moc závaží a musíte ubrat. Ovšem pozor! Pokud uberete, opět se vám „rozhodí“ těžiště nahoře a musíte ho zase vycentrovat… Zase uberete, vycentrujete, atd atd… až nakonec dojdete do stavu, kdy se vám podaří vycentrovat kameru a pokud se budete snažit rukou rozkývat spodní část, nepůjde to :) Hmotnost nahoře a dole bude totiž stejná a to je také cílem. Až se vám toto povede, můžete ještě zkoušet steadicamem hýbat rychle do stran, nahoru a dolu a kamera by měla zůstávat stále ve vodorovné poloze. Pokud tomu tak je, můžete vyrazit točit.

  Zář 29th, 2010 | Kategorie Hardware, Videa
 • Steadicam

  Určitě jste si už někdy všimli, třeba při fotbalovém zápase, kameramanů kráčejících u postranní čáry s kamerou připevněnou na podivné konstrukci. Tomuto mechanismu se říká steadicam. Slouží k tomu, aby se kamera v ruce kameramana co nejméně třásla a zároveň nebyl kameraman vázán statickým stativem. Záběry ze stadicamu mají bezprostřední charakter a jsou krásně klouzavé jako při použití složitých jeřábových kamer, kolejiště nebo kamer zavěšených na laně. Tyto profesionální steadicamy, uvedené na obrázku níže, jsou ale pro běžného člověka nedostupné jelikož jejich cena se pohybuje v řadech statisíců a jsou uzpůsobeny hlavně pro velké TV nebo filmové kamery.

  Je to pomůcka, bez které by se současná kinematografie a televizní tvorba těžko obešla. Funguje na jednoduchém fyzikálním principu – akce a reakce. Hmotnost kamery je kompenzována hmotností závaží, které kompenzuje každý její pohyb. Samotné držení steadycamu se nachází v těžišti celé soustavy.

  profesionální steadicam

  Existují však levnější alternativy, vhodné i pro amatérské natáčení s malou spotřební kamerou nebo digitální zrcadlovkou. Záběri sice nejsou tak dokonalé, ale pro amatérské točení bohatě dostačují. Nejlepším zástupcem v kategorii malých steadicamů je Steadicam Merlin. Jeho cena je však stále dosti vysoká a pohybuje se okolo 20-ti tisíc korun.

  steadicam Merlin

  Mnohem dostupnější alternativou jsou jeho různé kopie. Jako jednu z nejlepších alternativ steadicamu Merlin bych uvedl Hague Mini Motion-Cam od firmy Hague (objednat se dá zde). Existují i jiné alternativy, ale tato se mi zdá nejlepší poměr „cena/výkon“.

  Hague mini motion-cam

  Pokud jste zruční na ruce, můžete také zkusit naprosto nejlevnější alternativu a to vyrobit si steadicam sám podle některého z tutoriálů na stránce diycamera.com.

  Zář 24th, 2010 | Kategorie Hardware, Videa
 • Jean Roch – My love is over

  Zář 23rd, 2010 | Kategorie Videoklipy
 • Grafy zalednění Arktidy a Antarktidy

  Pokud se někdo alespoň okrajově zajímáte o globální oteplování a jeho vývoj. Určitě se vám budou hodit následující grafy každoročního průběhu zalednění Arktidy a Antarktidy. V posledních letech se také velmi mluví o začínajícím vlivu slunečního minima na klima, a proto je velmi zajímavé sledovat globální změny na naší planetě a velmi zajímavý 24. sluneční cyklus, který je v lidských měřítkách ojedinělý a výjimečný, jelikož podobné změny na Slunci nastali naposledy před více než 100 lety.

  SEVERNÍ POLOKOULE (plocha zalednění): arctic.atmos.uiuc.edu
  SEVERNÍ POLOKOULE (rozsah zalednění s alespoň 15% ledu): nsidc.org
  JIŽNÍ POLOKOULE (plocha zalednění): arctic.atmos.uiuc.edu
  JIŽNÍ POLOKOULE (rozsah zalednění s alespoň 15% ledu): nsidc.org

  Rychlost narůstání/ubývání ledu (severní polokoule): iup.uni-bremen.de
  Porovnání sněhové pokrývky letos/loni (severní polokoule): climate4you.com

  Zajímavé z pohledu laika také je, že zatímco zalednění Arktidy se oproti průměru z let 1979 – 2000 již dlouhou dobu snižuje, zalednění Antarktidy oproti tomuto průměru naopak narůstá!

  Zajímavá teorie o možnosti změn klimatu: euroekonom.cz
  Diskuze o globální oteplování a ochlazování: euroekonom.cz
  Pozorování a vývoj aktuálního 24. slunečního cyklu: solarcycle24.com
  Vývoj jevu El Niňo/La Niňa: weatherzone.com.au
  Porovnání 24. slunečního cyklu s předchozími: solen.info
  Porovnání 24. slunečního cyklu s obdobnými cykly v minulosti: solen.info

  Zář 20th, 2010 | Kategorie Přírodní zajímavosti
  Tagy:
 • Charlie Straight – Upside Down

  Tahle nová verze písničky Upside Down od ČESKÝ kapely Charlie Straight z Třince mě totálně dostává .)

  Zář 18th, 2010 | Kategorie Videoklipy
 • Storm Chasers – 4. série

  Blíží se premiéra 4-té série populárního adrenalinového dokumentu o TORNÁDECH a jeho pronásledovatelích. Discovery Channel letos vytvořil docela drsný trailer, takže se máme na co těšit! Premiéra je naplánována na 13. října.

  web: http://dsc.discovery.com/tv/storm-chasers/

  Zář 18th, 2010 | Kategorie Filmy
 • Miminka (dokument)

  Tento francouzský dokumentární film zachycuje jeden rok života čtyř malých dětí, žijících ve čtyřech různých zemích, které ani nemůžou být rozdílnější – Namibie, Japonsko, Mongolsko, USA.

  Název release: Babies.2010.DOCU.DVDRip.XviD-AMIABLE
  ČSFD: http://www.csfd.cz/film/271175-mimina/

  Zář 18th, 2010 | Kategorie Filmy
  Tagy:
 • První test foťáku SONY – HX5V

  Tak jsem si koupil nový foťák. Doba pokročila, takže z foťáku se stala téměř plnohodnotná kamera. Navíc obsahuje i GPS čip a kompas, pro zaznamenávání polohohy vyfocených fotek třeba na google maps. No není to paráda?:)

  Kačenka TEST 1 from qendorf on Vimeo.

  Zář 18th, 2010 | Kategorie Videa
  Tagy:
 • Vylepšení klávesnice na HTC HD2

  Pokud vlastníte telefon HTC HD2 a zkoušeli jste někdy psát na iphonu, určitě vás zamrzelo, že ačkoliv je dislej HD2 mnohem větší, píše se ve stojaté poloze telefonu, lépe, přesněji a rychleji právě na iphonu. Oba mají sice kapacitní dotykové displeje, ale na iphonu to funguje prostě lépe.

  Existuje však vylepšená klávesnice pro HD2, díky které se psaní sms nebo mejlů stané opravdu radostí. Tato klávesnice má mnohem rychlejší odezvu, bez lagů. Navcí je vylepšeno i rozmístění kláves a prstem se dá mnohem lépe strefit tam kam potřebujete.

  HTC-HD2_Vylepsena_klavesnice

  Přestože je klávesnice stejně velká jako originál, najednou to funguje přesně tak jak byste chtěli a skoro vždy se trefíte tam kam jste chtěl. Z osobní zkušenosti můžu potvrdit, že jsem se zbavil 90% překlepů! Neskutečný rozdíl… Rozhodně všem doporučuji nainstalovat. Jediná drobnost, je špatně se zobrazující skin u „space“, „shift“ a „com“ tlačítek, ale možná je to jen mojí neoficiální ROMkou. Více jsem to neřešil. Řešení určitě bude ve vlákně na fóru XDA..

  XDA Forum: forum.xda-developers.com

  DOWNLOAD: hafnet.cz

  Zář 9th, 2010 | Kategorie Mobilní telefony
  Tagy:
Archiv pro Září, 2010
Tracked by Hobo