Austrálie a požáry v kostce
- Požáry zde byli vždy, avšak tyto jsou skutečně jedny z nejhorších v celé historii Austrálie (dejme tomu v TOP 3). Ale požáry mají i pozitivní dopad na rostliny.
- Žháři vždy zapalovali ohně jak nyní tak v historii (jsou to prostě magoři) počet žhářů letos se nějak nevymyká počtu žhářů z minulých požárů.
- Zhoršení podmínek k tvorbě požárů způsobil paradoxně také zákaz pravidelného vypalování vegetace. Australská vegetace po tisíce let byla pravidelně vypalována domorodci. Tamní příroda byla na tyto každoroční požáry adaptovaná a dokonce jí to svědčilo. Zákazy, umírání eukalyptových lesů kvůli těžbě, atd a následné samovolné nahrazování původní vegetace keři atd a jejich ochrana před ohněm paradoxně také způsobili zhoršení podmínek.
- Co se ještě mění je delší období sucha. Globální oteplování prodlužuje dobu období sucha a zvyšuje extrémní teploty. Místo období leden-únor se období požárů rozšiřuje v posledních letech na listopad-březen
- Politika australské vlády sama napomáhá šíření požárů a dostatečně s nimi nebojuje. Lije peníze do těžby uhlí a šetří na státních zaměstnancích (včetně hasičů, kteří jsou pro tento region velmi potřební).
- Vyrojilo se spoustu fake news. Například že žháři záměrně zakládají ohně z důvodů, aby podpořili myšlenku globální oteplování. (Přičemž o trendu oteplování se nikdo nepře, pře je pouze o vlivu člověka na tento jev)
Závěr? Neposílejte peníze na záchranu Austráli, je to zbytečné. Je to jako plivat do ohně. Neuhasíte ho tím. Premiér Scott Morrison, uhlobaron Clive Palmer a mediální magnát Rupert Murdoch – ti ať platí náklady na boj s australskými požáry. (Potažmo jeho voliči). Jestli skutečně máte potřebu podpořit boj proti australským požárům, pošlete peníze jedné z environmentálních organizací či neformálních skupin, které bojují proti nabobtnalému uhelnému průmyslu, projektu Carmichael a zkorumpované vládě, která navíc chce po vzoru Tasmánie uzákonit drakonické tresty pro environmentální aktivisty.
Zdroje:
https://a2larm.cz/2020/01/vedci-varovali-pred-pozary-v-australii-uz-pred-triceti-lety-marne/
https://en.wikipedia.org/wiki/Bushfires_in_Australia#History