Android na HTC HD2 (s funkčním kompasem a Google Sky Map)

—————————————————————————————————————————————————————————————

Update 18.11.2010:

Doporučuji přejít na nový build…

—————————————————————————————————————————————————————————————

Od té doby, co existuje funkční portace Androidu pro telefon HTC HD2 jsem již vyzkoušel několik verzí – shubCRAFT, FroyoStone Series nebo mattc Leo + Froyo w_Sense. Každá z nich, se ale vyznačovala stejným bugem. Nikdy nefungoval korektně kompas a G-Senzor. Nebylo proto vůbec možno používat aplikace, které funkci těchto senzorů využívají na maximum a které jsou také pro mne na Androidu tím nejlákavějším. Jednalo se například o aplikaci Layar (rozšířená realita pro mobil) nebo Google Sky Map.

Pár týdnů jsem tedy přestal vývoj Androidu pro HD2 sledovat a doufal, že se možná časem tenhle pro mne důležitý bug vyřeší a já budu moct na HD2 využívat téměř plnohodnotnou portaci Androidu. A to se stalo právě nyní 🙂

Na novém webu android.hd2roms.com, jsem zvolil verzi od Mdeejay, který je nyní asi nejaktivnějším kuchařem Androidích portací pro HD2. Vybral jsem konkrétňě tuto verzi Mdeejay eVo Sense Matted v1.1 Matted z (29.10.10)líbil se mi hlavně vzhled, fungující foťák a čeština. Je možné, že kompas už funguje i na jiných verzích. Bohužel mám osobně vyzkoušenou pouze tuto, proto s ostatními rozhodně negarantuji správnou funkčnost, i když Mdeejay má u některých svých dalších portací také uveden G-Sensor i Kompas jako „working“.

Moje konfigurace telefonu, kde zaručuji fungující kompas, G-sensor a GPS je tedy následující:

ROM: Miri_Steve0007_EleganciaGTX_V1.0_FINAL (můžete i novější verzi miri_steve0007_elegancia_v5.0_final.rar)
RádioROM: 2.12.50.02_2 (doporučená je verze 2.10.50.26, android ale funguje na všech verzích 2.08 a výš).
Portace androidu: Mdeejay eVo Sense Matted v1.1 Matted z (29.10.10)

Přesný návod na instalaci neoficiální ROM pro HD2 naleznete na wmmania.cz. Jen ve zkratce:

Nejprve je nutno telefon odemknout pomocí HSPLPODROBNÝ NÁVOD
Pak nainstalujete doporučenou RádioROMPODROBNÝ NÁVOD
A nakonec mou doporučenou neoficiální ROMPODROBNÝ NÁVOD

Nyní již máte telefon připravený na hrátky s Androidem. Samozřejmě můžete plně používat i nový Windows Mobile a nastavit si vše podle svého. Dalším nahráním Androidu o žádná data nepřijdete, jelikož se všechno nahrává na paměťovou kartu telefonu, tudíž Android neovlivňuje chod Windows Mobile.

Instalace Androidu

Před instalací doporučuji zrušit pin na simkartě, někdy mne to trochu zlobilo. Jinak je ale instalace je oproti předchozím úkonům naprosto triviální. Pouze si stáhnete mnou doporučené sestavení Mdeejay eVo Sense Matted v1.1 Matted z (29.10.10) v raru a jednoduše ho rozbalíte/nakopírujete na paměťovou kartu v telefonu. Důležité jen je, abyste zachovali strukturu adresářů: Storage Card/Android. Složku Android musíte mít tedy přímo v rootu paměťové karty a nikde jinde! Poté stačí spustit soubory 1) CLCARD.EXE a 2) HARET.EXE (nikdy ne naopak.). Před spuštěním těchto dvou EXE ještě nezapomeňte nějakou HW klávesou „rozsvítit“ tlačítka na telefonu, jinak vám nebudou v Androidu svítit. Nyní již pouze vyčkáte, až vám Android nabootuje.

První loading trvá velmi dlouho, klidně 10-15 minut se na displeji nic moc neděje, proto buďte trpěliví a čekejte až do úplného nabootovaní systému. Ještě doporučuji po naběhnutí provést 1x restart telefonu. V Androidu dlouze podržíte tlačítko pro zrušení hovoru, vyberete reboot a po novém naběhnutí do Windows mobile opět spusťte Androd. Nyní již by měl nabíhat podstatně rychleji a vy si tak můžete v klidu užívat luxus dvou nezávislých operačních systému na HTC HD2 🙂

Nakonec ještě trošku informací k výše uvedeným aplikacím Layar a Google Sky Map.

Layar jednoduše nainstalujete z Marketu, ale u Google Sky Map vám pravděpodobně instalace skončí chybovou hláškou. Existuje ale trik, jak tuto aplikaci přesto na HTC-HD2 nainstalovat.

Jděte do Nastavení, vyberte položku Karta SD a paměť telefonu – Zvolte Odpojit kartu SD. Nyní nainstalujte Google Sky Map znovu z marketu (již to normálně půjde). Stejným postupem SD kartu zase připojte a můžete si v klidu užít báječných Google Sky Map 🙂