Hague mini motion-cam

Po menším hledání a zkoumání videí na youtube a vimeu, jsem se rozhodl, že si pořídím svůj vlastní steadicam, aby videa přece jen dostali lepší „look“ :) Nakonec jsem zvolil Hague mini motion-cam (e-shop). Je vhodný pro malé videokamery, které váží od 0,3 do 0,8Kg (případně je možno použít i těžší s korektorem váhy). Doporučuju prohlédnout videa na stránce produktu.

Hague mini motion-cam

Osobně mám jen malý kompakt Sony HX5V, který nedosahuje ani minimální požadované váhy 0,3Kg pro tento steadicam a navíc nemá otvor pro stativ v těžišti přístroje. Proto jsem si k tomuto steadicamu objednal jak korektor váhy – MINI MOTION-CAM BALANCE CORRECTION PLATE, tak i korektor těžiště  - MINI MOTION-CAM WEIGHT CORRECTION ADAPTOR.  Ovšem kvůli ještě lepší stabilitě, je dobré mít kameru co nejtěžší (i kvůli větru). Provedl jsem proto ještě trošku „tunning“ – viz foto :)

hague MMC

Hague mini motion-cam "tunning"

Pokud si tento steadicam někdy pořídíte, rozhodněte se řiďte při vyvažování podle tohoto videa. Je důležité dát poprvé na vyvažovací rameno co nejvíce zaváží a nejprve vycentrovat těžiště steadicamu. Nahoře můžete korigovat směr dopředu dozadu, dole pak lze vyvažovat do stran. Pokud však vaše kamera přepadává výrazně nalevo nebo napravo, je dobré použít právě  MINI MOTION-CAM BALANCE CORRECTION PLATE. Výrazný posun spodního závaží na jednu nebo druhou stranu, totiž není to pravé pro výbornou stabilizaci.

Pokud se vám tedy s maximálním závažím povedlo kameru dostat do přesně vodorovného stavu, chytněte druhou rukou steadicam za vyvažovací rameno, nakloníte jej doprava nebo doleva a pustíte. Pokud se kývá, je na rameni moc závaží a musíte ubrat. Ovšem pozor! Pokud uberete, opět se vám „rozhodí“ těžiště nahoře a musíte ho zase vycentrovat… Zase uberete, vycentrujete, atd atd… až nakonec dojdete do stavu, kdy se vám podaří vycentrovat kameru a pokud se budete snažit rukou rozkývat spodní část, nepůjde to :) Hmotnost nahoře a dole bude totiž stejná a to je také cílem. Až se vám toto povede, můžete ještě zkoušet steadicamem hýbat rychle do stran, nahoru a dolu a kamera by měla zůstávat stále ve vodorovné poloze. Pokud tomu tak je, můžete vyrazit točit.

Zář 29th, 2010 | Publikováno v Hardware, Videa
 1. Michal
  Led 16th, 2011 at 17:31 | #1

  moc děkuji za tip, zkouknul jsem videa a prohlédl eshop. Zvážil jsem kameru, mám Canon HV20+mic+wide a dohromady to váží 1150g, což už je na tohle moc. Samotná kamera s wide je na hraně. Mic má 350g.
  Chtěl jsem se zeptat, jestli i na tuto hmotnost se to dá použít ?
  Hmotnostně mi tam vyšel jiný model, ale ten stojí 224liber!

  dík

 2. Qendorf
  Led 25th, 2011 at 13:30 | #2

  @Michal
  Čau. Omouvám se za zpožděnou odpověď. Jak píšou optimální je použití do 0,8Kg, ale viděl jsem někde na youtube týpka co na tom měl DSLR, mikrofon atd… s váhou snad až 1,5Kg. Narval dolu prostě jen víc závaží (nějakou velkou matku a podložky atd). Ale už to asi není úplně ono. Nebude to tak optimálně fungovat si myslím. Chce to pak asi delší to rameno právě. Jestli chceš 100% jistotu, tak asi jedině jít do toho dražšího modelu…

Vložit komentář

XHTML: Mužete použít tyto tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
Tracked by Hobo