HOME – zajímavý dokumentární film o nás a naší planetě

Ve Světový den životního prostředí 5. června vstupuje do českých a světových kin jedinečný projekt světoznámého fotografa Yanna Arthuse-Bertranda s názvem Home. Snímek bude také k vidění jako vůbec první film v historii zároveň i na DVD, Bluray a internetu. Filmový dokument otevírá nový pohled na globální environmentální problémy, které se nevyhýbají ani České republice. Upozorňuje na mnohé problémy, kterým musí lidstvo čelit. Jedním z nich je i otázka globálních změn klimatu. Dílo si neklade za cíl najít recept k jejich řešení, nabádá však k zamyšlení nad výzvami, které před námi stojí.

Yann Arthus-Bertrand v průběhu skoro 20 let prolétal více než sto zemí a ze vzduchu udělal přes sto tisíc obrázků. Jeho fotografie jsou především fakta a čísla o našem způsobu života a o cestách, kterými bychom se měli ubírat v budoucnu.

„Za naši planetu jsme zodpovědní všichni. Je na každém z nás, aby si uvědomil, že musíme podniknout nějaká prostá a evidentní opatření. Spousta nových a evidentních způsobů, jak s tím něco dělat, existuje i v našem každodenním životě. A teď pro to nadešel ten čas. Tento film jsem tvořil 15 let. To, co jsem viděl, když jsem létal nad Zemí, mě navždy změnilo. Prostřednictvím filmu se chci podělit o to, co jsem během svých cest cítil,“ uvedl Bertrand.

Cílem dokumentu podle něj není vzbuzovat pesimismus, ale naopak naději. „Není důležité, že zmizelo 50 procent deštných pralesů, ale to, že polovina jich zůstala,“ dodal fotograf.

„My všichni musíme přispět – kdykoliv a jakkoliv můžeme. I když je to jen výměna žárovek, recyklace odpadu nebo si jen více hledět toho, co nakupujeme, je to ohromný krok,“ vyzývá producent filmu Luc Besson.Dokumentární film Home se snaží pomocí poutavých obrazů přimět diváky k ochraně životního prostředí. Diváci se dočkají záběrů, které byly pořízeny v 50 zemích světa. Z ptačí perspektivy tak mohou sledovat nedotčenou přírodu i naprosto zdevastované lokality, které zničila lidská civilizace.

Zdroj: http://www.ct24.cz/kultura/56568-dokument-home-je-uchvatny-i-diskutabilni/