Národní registr studánek a pramenů v ČR

Již delší dobu jsem hledal nějaký ucelený seznam studánek v okolí Strakonicka a narazil jsem teď zcela náhodou na Národní registr studánek a pramenů v ČR.

Jedná se o zřejmě naprosto kompletní soupis všech studánek nacházejících se na území ČR! Pokud byste snad přecejen věděli o nějáké zapomenuté studánce nebo pramenu, neváhejte ani minutu a přídejte ji do databáze – http://www.estudanky.cz/pridat.html


Pár slov o tomto projektu

Nalézt ve správnou chvíli v přírodě pramének čisté vody je mnohdy malý zázrak, ten úžasný pocit ostatně zná každý poutník, který se kdy znaven a žízniv trmácel krajinou. To platilo od pradávna, zkušenosti dávných lovců, zemědělců i cestovatelů si neseme v sobě, a tak ani v dnešní době nepřekvapí, že krásná studánka je ozdobou mnohého koutu naší přírody, na který mnozí vzpomínají ještě po mnoho let.

V moderní uspěchané době, kdy je prý na vodu nejlepší umělohmotná láhev, však význam přírodních zdrojů vody pomalu zaniká. Po staletí udržované studánky pustnou, praménky se ztrácejí v bahně, pamětníci rozsáhlých pramenišť odcházejí, prastaré mapy neplatí. Je to velká škoda, voda do krajiny patří, a to nejen pro lidi, ale i pro veškeré živočichy.

Pojďte s námi hledat a do budoucna podchytit všechny veřejně přístupné přírodní zdroje vody (tedy praménky, studánky,…), aby i ostatní věděli, kde třeba v nouzi nejvyšší nalézt chladivé osvěžení.

www.estudanky.cz