Příruční LED svítilna vs. dálková světla u auta (Fenix TK35 vs. Škoda Octavia)

Sháněl jsem nedávno novou příruční baterku, jelikož stará „kauflanďácká“ super ultra plus úsporná LED svítilna zase odešla. Kdysi dávno jsem měl tu klasickou vojenskou plechovou s barevnými sklíčky na plochou baterii. Baterka to byla poctivá, ledacos vydržela a dala si i jednoduše opravit. Uvažoval jsem tedy, že zkusím opět sehnat něco takto poctivého i dnes. Z počátku jsem pokukoval spíše po klasických žárovkových svítilnách, protože ze zkušenosti s obyčejnými LED svítilnami jsem si myslel, že LEDky prosté málo svítí a jsou to spíš úsporné „bludičky“.

To byl ovšem omyl. Na trhu dnes existují extrémně svítivé LED, jejichž technologický pokrok jde navíc raketovým tempem neustále dopředu. V podstatě co jeden rok, to nová výkonnější LED a nová svítilna na trhu. Výrobci a vývojová centra se neustále předhání a výkon některých LED svítilen je tedy opravdu ohromující. Legendou mezi těmito společnostmi je bezpochyby americká firma CREE, jejíž LED diody jsou nejvýkonnější na světě.

neviditelny text

Aktuálnímu vývoji a novým trendům na poli výkonných LED diod a osvětlení se věnuje třeba český magazín fotonmag.cz

neviditelny text

Výhoda LED oproti žárovkám je hlavně jejich životnost až 50 000 hodin. LED dioda prakticky vydrží déle než zbytek svítilny. Další výhodou je její úspornost, i když tady je to trošku ošidné. Super výkonné LED diody, také hodně papají. Výhoda jejich použití ve svítilnách však spočívá v tom, že každá svítilna má více režimů intenzity svícení (většinou 3-4), kdy na nejnižší režim (svícení srovnatelné s klasickou vojenskou baterkou) vydrží svítit klidně i více než týden bez přestávky! Na TURBO režim pak pouze několik desítek minut až hodin. Navíc ještě některé svítilny mají funkci stroboskopu nebo SOS signálu.

Další zvláštností u LED svítilen jsou baterie. Existuje sice mnoho LED svítilen, i velmi výkonných, na klasické tužkové AA nebo AAA články, ovšem je možno v mnoha svítilnách používat i speciální Li-Ion dobíjecí baterie. Prvotní investice u takových baterií je sice poměrně vysoká, ale do budoucna se určitě vyplatí. Dají se sehnat i levnější „recyklované čínské“ baterie, jejich použití ale důrazně nedoporučuji! Některé svítilny odebírají skutečně velmi vysoký špičkový proud (hlavně u high režimů) a snadno vám taková baterie může nabobtnat, vytéct a zničit celou vnitřní elektroniku drahé svítilny. Doporučit lze například Li-Ion baterie SolarForce 18650-P. Samozřejmě k nim potřebujete i speciální nabíječku – kronium.cz


Nyní k samotným svítilnám. Pokud chcete opravdovou kvalitu (vodotěsnost, atd), doporučit lze svítilny pouze od renomovaných výrobců např. EagleTac, Olight, Lumintop, atd. Doporučuji tyto dva e-shopy kronium.cz a svitilny.eu. Tyto svítilny, zvlášť pokud chcete extrémní výkon jsou ale opravdu velmi drahé! I několik tisíc korun! Nabízí se tedy možnost sehnat čínské kopie nebo napodobeniny s o něco nižší cenou, které někdy mohou být i docela kvalitními svítilnami, záleží ale na mnoha faktorech. Důležité je, aby svítilna byla kovová a měla dobré chlazení. Výkonná LED dioda opravdu docela dost hřeje a snadno by se vám mohla při špatně řešeném odvodu tepla po nějaké době u vysokých režimů spálit. Doporučit mohu například aukro nebo ebay. Dají se takto sehnat opravdové skvosty ale je to i trochu risk. Proto doporučuji pořádně pročíst české fórum „flashaholiků“ forum.fotonmag.cz, kde naleznete cenné rady, postřehy a zkušenosti ostatních. Výhodou je také možnost koupě svítilny z druhé ruky za opět mnohem přijatelnější cenu!

A nakonec porovnání výkonné svítilny Fenix TK35 v režimu TRUBO (světelný tok 820 lumenů) a dvou dálkových světel automobilu (světelný tok cca 1200-1400 lumenů). Světlomety automobilu mají výhodu, že jsou dva a mají reflektory uzpůsobeny na velmi široký nízký pruh. Svítilna má paprsek klasicky kruhový a velmi ohraničený do stran. Přesto je to porovnání velmi zajímavé 🙂

Foceno je v manuálním režimu foťáku tak, aby fotky co nejpřesněji  odpovídali reálnému pohledu z vlastních očí. Porovnání by mělo mít tedy velkou vypovídající hodnotu.

(větší velikost)