Steadicam

Určitě jste si už někdy všimli, třeba při fotbalovém zápase, kameramanů kráčejících u postranní čáry s kamerou připevněnou na podivné konstrukci. Tomuto mechanismu se říká steadicam. Slouží k tomu, aby se kamera v ruce kameramana co nejméně třásla a zároveň nebyl kameraman vázán statickým stativem. Záběry ze stadicamu mají bezprostřední charakter a jsou krásně klouzavé jako při použití složitých jeřábových kamer, kolejiště nebo kamer zavěšených na laně. Tyto profesionální steadicamy, uvedené na obrázku níže, jsou ale pro běžného člověka nedostupné jelikož jejich cena se pohybuje v řadech statisíců a jsou uzpůsobeny hlavně pro velké TV nebo filmové kamery.

Je to pomůcka, bez které by se současná kinematografie a televizní tvorba těžko obešla. Funguje na jednoduchém fyzikálním principu – akce a reakce. Hmotnost kamery je kompenzována hmotností závaží, které kompenzuje každý její pohyb. Samotné držení steadycamu se nachází v těžišti celé soustavy.

profesionální steadicam

Existují však levnější alternativy, vhodné i pro amatérské natáčení s malou spotřební kamerou nebo digitální zrcadlovkou. Záběri sice nejsou tak dokonalé, ale pro amatérské točení bohatě dostačují. Nejlepším zástupcem v kategorii malých steadicamů je Steadicam Merlin. Jeho cena je však stále dosti vysoká a pohybuje se okolo 20-ti tisíc korun.

steadicam Merlin

Mnohem dostupnější alternativou jsou jeho různé kopie. Jako jednu z nejlepších alternativ steadicamu Merlin bych uvedl Hague Mini Motion-Cam od firmy Hague (objednat se dá zde). Existují i jiné alternativy, ale tato se mi zdá nejlepší poměr „cena/výkon“.

Hague mini motion-cam

Pokud jste zruční na ruce, můžete také zkusit naprosto nejlevnější alternativu a to vyrobit si steadicam sám podle některého z tutoriálů na stránce diycamera.com.