Steadicam

Určitě jste si už někdy všimli, třeba při fotbalovém zápase, kameramanů kráčejících u postranní čáry s kamerou připevněnou na podivné konstrukci. Tomuto mechanismu se říká steadicam. Slouží k tomu, aby se kamera v ruce kameramana co nejméně třásla a zároveň nebyl kameraman vázán statickým stativem. Záběry ze stadicamu mají bezprostřední charakter a jsou krásně klouzavé jako při použití složitých jeřábových kamer, kolejiště nebo kamer zavěšených na laně. Tyto profesionální steadicamy, uvedené na obrázku níže, jsou ale pro běžného člověka nedostupné jelikož jejich cena se pohybuje v řadech statisíců a jsou uzpůsobeny hlavně pro velké TV nebo filmové kamery.

Je to pomůcka, bez které by se současná kinematografie a televizní tvorba těžko obešla. Funguje na jednoduchém fyzikálním principu – akce a reakce. Hmotnost kamery je kompenzována hmotností závaží, které kompenzuje každý její pohyb. Samotné držení steadycamu se nachází v těžišti celé soustavy.

profesionální steadicam

Existují však levnější alternativy, vhodné i pro amatérské natáčení s malou spotřební kamerou nebo digitální zrcadlovkou. Záběri sice nejsou tak dokonalé, ale pro amatérské točení bohatě dostačují. Nejlepším zástupcem v kategorii malých steadicamů je Steadicam Merlin. Jeho cena je však stále dosti vysoká a pohybuje se okolo 20-ti tisíc korun.

steadicam Merlin

Mnohem dostupnější alternativou jsou jeho různé kopie. Jako jednu z nejlepších alternativ steadicamu Merlin bych uvedl Hague Mini Motion-Cam od firmy Hague (objednat se dá zde). Existují i jiné alternativy, ale tato se mi zdá nejlepší poměr „cena/výkon“.

Hague mini motion-cam

Pokud jste zruční na ruce, můžete také zkusit naprosto nejlevnější alternativu a to vyrobit si steadicam sám podle některého z tutoriálů na stránce diycamera.com.

Zář 24th, 2010 | Publikováno v Hardware, Videa
 1. David
  Zář 12th, 2011 at 10:38 | #1

  Ahoj / Dobrý den, zaujal mě Váš článek o Steadicamu Hague mini… mohu mít na Vás velkou prosbu – mám o něj velký zájem a chtěl jsem se jen optat jakým způsobem jste ho objednával? Máte nějaké zkušenosti s distributorem http://www.cameragrip.co.uk/ rozesílá tyto produkty i k nám do ČR, popřípadě jak jste dopadl s dopravou ? Omlouvá se za otravování.. jen jsem chtěl vědět zda je možné si to od nich takto pořídit..

  Moc Vám děkuji

  S pozdravem Bartůněk

 2. Čvc 1st, 2015 at 05:12 | #2

  I built something saiilmr and it was quite ineffective, I’ve been much happier using the Cam Caddie Scorpion. $38 and all my shots are so much better it’s crazy I took so long to just buy one.

Vložit komentář

XHTML: Mužete použít tyto tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
Tracked by Hobo