Topcon IP-S2 Mobile Mapping System

Vypadá to, že éra geodetů, kteří postávají někde u silnice a běhají s tyčkou po krajnici nám pomalu končí. Tento nový systém je plně nahradí a několikanásobně zrychlí efektivitu práce. Přesnost systému je okolo 5cm a rychlost měření je neuvěřitelná. Celou dálnici z Prahy do Brna, je schopno vozidlo s tímto systémem zmapovat během neuvěřitelných 4 hodin. Ani nechci odhadovat, jak dlouho by to trvalo dvěma chlapíkům v oranžových vestách. 🙂

Přesná poloha automobilu  je  získávána pomocí  tří  technologiíi. Dvoufrekvenční  GNSS přijímač určující prostorovou polohu, inerciální měřící jednotkou (IMU) určující orientaci systému a  CAN–BUS sběrnicí připojenou na  automobil nebo externí odometry namontované na kolech vozidla pro získání  informací o pohybu vozidla (rychlost, ujetá vzdálenost…).  Tyto tři technologie pracující společně a dokáží určit vysoce přesnou 3D polohu a to i v místech, kde satelitní  signály  mohou  být blokovány překážkami jako jsou  budovy,  mosty,  aleje  stromů, apod.

Standardní systém IP-S2 umístěný  na automobilu obsahuje  tři  LiDAR skenery o vysokém rozlišení,  které skenují okolí trasy vozidla v úrovni terénu do vzdálenosti  30 metrů na obě strany. Dále může být přidána digitální kamera o vysokém rozlišení, která poskytuje  360° sférické snímky s  maximální rychlostí záznamu 15 snímků za vteřinu. Díky své flexibilní konfiguraci poskytuje systém možnost integrace dalších senzorů a rozšířit tak možnosti dalších aplikací. Data  ze  všech  senzorů jsou  zaznamenávána a synchronizována  s  časovou přesností  15  nanosekund.

Doba jde dopředu mílovými kroky a v budoucnu určitě bude možné tuto sestavu namontovat třeba na menší letadlo a měřit tak i terén nedostupný autem.

Více info: http://obchod.geodis.cz/geo/ip-s2-mobilni-mapovani-mobil-mapping-topcon-geodis