Výměna dotykového panelu SAMSUNG OMNIA „na koleni“

Je obecně známo, že Samsung i900 na tom s citlivostí displeje na dotek opravdu není moc dobře. A ačkoliv v posledních modelech by již měl být dotykový panel nový, který alespoň podle reakcí z různých fór reaguje citlivěji, samotný Samsung tvrdí, že žádný „nový“ panel neexistuje. OPAK JE VŠAK PRAVDOU, EXISTUJE!

Pokud máte tedy opravdu pro strach uděláno, může si zkusit vyměnit touch screen zcela sami! 🙂 Samozřejmě při tomto zásahu přijdete o záruku, takže vše děláte na vlastní triko. Podotýkám, že jde pouze o výměnu dotykové vrstvy, ne LCD.

Panel jsem objednal na radu uživatele lantony z fóra modaco.com, (kterému ještě jednou děkuji za skvělý tip!) z této konkrétní stránky na ebay.com (prodejce wholesaleandy). Údajně stejně dobré a ještě o polovinu levnější jsou i displeje od tohoto prodejce, ale já mam zkušenost s tím prvním, takže nemohu potvrdit. Panel mě tedy vyšel na cca 530Kč i s poštovným a dorazil za 8 pracovních dnů.

Takže nyní k samotné výměně. Určitě stačí postupovat podle návodu, jen bych ale upozornil na pár úskalí, které mne dost zdržely a samozřejmě protože jsem to dělal poprvé v životě, netušil jsem hned jak dál…

Předem zdůrazňuji, že prácička je to opravdu pekelná. Všechno je daleko menší, než jsem čekal a za druhé všude je lepidlo!!! Tzn. foťák drží přilepený, tlačítka pro volání jsou také podlepená a dostat od sebe displej a dotykovku je úplně nejhorší. Potom jsem se ještě dlouho trápil s konektorem vpravo na PCB, ten má totiž speciální nahoru vyklápěcí černou destičku a pak teprve jde vytáhnout ta kšanda, což jsem samozřejmě nevěděl. Nakonec jsem to vykoukal ze servisního manuálu, kde jsem si všiml, že je destička zvednutá nahoru.

Další takový konektor je potom zespoda vlevo (ten co vede k dotykovce). Ten má zase bílou zvedací destičku, pak kšandu opět lehce vytáhnete.

Jinak obě dotykovky vypadají na první pohled naprosto identicky, proto jsem měl ze začátku také celkem strach, že to celé dělám úplně k ničemu. Netuším kde je zakopaný pes, ale rozdíl je opravdu 100%!

Pokud tedy tohle všechno podstoupíte, dostanete úplně jiný telefon! Ty dotyky jsou prostě perfektní. Nevím, jestli jsem měl předtím opravdu tak špatný kus, ale nebylo možné telefon téměř vůbec prsty ovládat. Musel jsem opravdu hodně tlačit a pokud jsem chtěl táhnout (třeba v tel. seznamu), za prstem zůstávala modrá stopa. (to je možná i trošičku vidět na videu) Takže si asi dokážete představit ten potřebný tlak. Dříve pokud jsem chtěl někomu ukázát třeba fotky, tak nebyl schopen téměř tu dotykovku ovládat. Samozřejmě nehtem to šlo vždy celkem bez problémů, ale to je celkem opruz. Ovšem teď lze telefon ovládat třeba i loktem ruky! Není třeba téměř žádný tlak!

Když to porovnám iphonem, tak ten reaguje tedy ještě o něco málo lépe, ale je to úplně jiná technologie a tohle je už velmi podobné. Navíc iphone má takový matný nepěkný displej (málo svítí).

No a nakonec takový malý bonus

Pokud to tedy někdo budete dělat postupujte jednoduše podle návodu a hlavně se nelekněte toho lepidla chce to trpělivě držet a ono se to vždycky pomalu odlepí (foťák vyndavat zleva zeshora, tlačítka podebrat tím modrým „paklíčem“ a potom dotykovku nejlépe nehtem a pomalu trošku to trvá, lepidlo drží opravdu dobře.